niedziela, 5 lutego 2012

O odwadze

Odwaga jest świadomym dążeniem do celu, którego osiągnięcia nie jesteśmy pewni, a którego nie osiągniecie będzie nas dużo kosztować. Jest ona świadomym ryzykiem.

Głupiec, który dopuścił do tego aby znaleźć się w niebezpiecznej sytuacji, sam jednak nie rozpoznając zagrożenia nie ryzykuje. To, że ktoś w swej naiwności licząc na szybki i łatwy zysk gra w rzeczywistości o wysoką i mało prawdopodobną stawkę, nie świadczy o jego odwadze. Gdyby się dowiedział o skali zagrożenia od razu skulił by ogon i uciekł. Odwaga wymaga świadomości zagrożenia - wiedzy o tym jakie będą konsekwencje naszej porażki.

Miliarder, który przyniósł na giełdę jeden milion dolarów – inwestuje. Osoba, która przyniosła swój ostatni tysiąc dolarów - ryzykuje. To nie obiektywna wielkość stawki jaką się gra stanowi kryterium dla ryzyka. Ten jest bardziej odważny kto dopuszcza w większym stopniu utratę tego co dla niego cenne.

Tym samym ten kto nie ma w swym życiu niczego na czym mu zależy - nie jest w stanie zaryzykować. Czym miałby ryzykować skoro nic nie ma dla niego wartości? Nihilista nie może być odważny.

Gracz w pokera mając na ręce karetę asów może ze spokojnym oddechem podbić stawkę. Gracz, który podbija trzymając dwie pary - ryzykuje. Odwaga nie zna pewności osiągnięcia celu, ale mimo niepewności dąży do niego.

Jesteś odważny gdy działasz ryzykując utratę tego co naprawdę dla ciebie ważne, wiedząc jak mała jest szansa na odniesienie zwycięstwa. Trzeba działać mimo grozy porażki.

1 komentarz:

  1. Fajny tekst :)

    I nie za bardzo jest do czego się przyczepić ;) Warto może tylko wspomnieć o rozróżnieniu, które sam poczyniłeś - w komentarzach u mnie - na hipotezę materialną i formalną. Myślę, że sprawdzi się ono również tutaj - w przypadku odwagi. Cel też może być materialny lub formalny [nawiązując do jednego ze spotkań (już-nie-)naszego Koła: wędrować do Warszawy, albo wędrować].

    OdpowiedzUsuń